Jestli patří některá domácí kytka k těm nejoblíbenějším, pak je to bezpochyby orchidej. Má však jednu nevýhodu – své překrásné květy neukazuje často. Někdo ji zkouší přemlouvat pomocí hnojiv, jiný šokujícími terapiemi tak, že ji nechává v temné místnosti. My vám však prozradíme zcela jiné triky, díky kterým bude kvést jako divá.
Věk rostliny
Pokud jste si domů přinesli nekvetoucí orchidej, jedná se pravděpodobně o mladou rostlinku. Její věk lze určit spočítáním výhonků. V dospělosti je připravená k rozkvětu a měla by mít minimálně 5 až 8 výhonků. Objeví-li se květy dříve (tedy v mladším věku) je docela možné, že nebudou mít sílu se regenerovat.
Nemá ráda přemisťování
Orchidej nemá ráda zbytečné přemísťování, které ji jen stresuje. Postavte ji na okenní parapet a nehýbejte v žádném případě s květináčem. Reaguje dobře na světlo, tudíž musíte-li ji už přemístit jinam, pak ať je to podobné místo, kde na ní svítilo.
Umístěte ji do průhledné nádoby
Kořeny této rostlinky se aktivně účastní procesu fotosyntézy, proto je důležité, aby nebyla umístěná v klasickém květináči, ale průhledné nádobě. Substrát by měl být vzdušný, aby byl zajištěn dostatečný přísun vzduchu ke kořenům.
Denní světlo
Jedním z velmi důležitých faktorů je dostatek denního světla 10 až 12 hodin denně. To ovlivňuje její stav, a zda bude či nebude kvést. Během zimy ji můžete výpomoci umělým osvětlením v její blízkosti.
Teplotní rozdíly den/noc
Podnětem ke kvetení jsou i teplotní rozdíly během dne a noci. V noci je ideální, když je teplota o 6 stupňů nižší než během dne. Během zimy by místnost, kde se rostlinka nachází, měla být pravidelně větrána.
Zavlažování
Je-li vašim přáním, aby se orchidej cítila dobře, pak ji zalévejte pouze tehdy, když je půda suchá. Ideální je používat vodu dešťovou, případně odstátou nebo balenou. Rozhodně ne vodu bezprostředně natočenou z kohoutku, kde se nachází chlor – škodí to kořenům rostliny.
Obrázky: pixabay.com