Odborníci doporučují, aby dospělý člověk večeřel v ideálním případě do 19 hodin. Tělu tím dopřejete čas se zklidnit. Zároveň upozorňují, že konzumace jídla pozdě večer může napáchat na srdci více škody, než strava s vysokým obsahem soli. Jinak hrozí vašemu srdci infarkt.
Kardiologové na turecké univerzitě studovali více než 700 mužů a žen s vysokým krevním tlakem, aby zjistili, jaký důsledek má na jejich zdraví stravování se v různých denních hodinách.
Vědci zjistili, že pokud večeříte pozdě večer má to výrazný vliv na tlak právě během noci. Tímto vzniká téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost hypertenze, protože tlak v noci neklesne a tělo neodpočívá.
Pozdní večeře podporují produkci stresových hormonů, jako je adrenalin. Také mohou ovlivnit váš celkový biorytmus. U lidí, kteří nesnídají je také vidět významný nárůst tlaku, ale pořád to má menší dopad než na ty, kteří jí pozdě v noci.
Ideální načasování
Profesorka kardiologie Ebru Ozpelit z turecké university Dokuz Eylul řekla, že moderní život a věci s ním spojené, jako je např. umělé osvětlení, znamená, že lidé většinou usedají k jídlu až v pozdních hodinách. Tímto si vytvářejí chybné stravovací návyky. Na Evropském kardiologickém kongresu v Římě řekla: “Musíme definovat ideální frekvenci a načasování jídla, protože to jak jíme, může být stejně důležité jako to, co jíme.”