Zubní kaz se objevuje, když kyseliny produkované bakteriemi v ústech začínají rozkládat minerály, které tvoří smalt (tvrdou, bílou vnější vrstvu) zubů. Když konzumujeme jídlo, bakterie v ústech jej využívají pro svou výživu. V případě, kdy nadměrně konzumujeme kyselé potraviny, tak u nás může docházet k rozpadu bílé vnější vrstvy zubů.
Zubaři doporučují svým pacientům, aby si zuby čistili minimálně 2x denně a to zubní pastou, která obsahuje fluorid. Tímto snižujeme nejen riziko vzniku zubního kazu, ale také předcházíme problémům s dásněmi. Zubaři také doporučují pravidelně používat zubní nit.
U některých lidí ani dodržování těchto doporučení bohužel nepomáhá předcházet vzniku zubních kazů. V takovýchto případech stojí za zvážení jedno z následující preventivních ošetření zubů.
1) ”Zubní těsnění”
Zubní těsnící materiál je tenká pryskyřice, kterou zubní lékař aplikuje na stoličky. Zadní stolička je zvláště náchylná k rozpadu. Těsnicí materiál může zabránit tomu, aby se kyseliny z bakterií dostaly na sklovinu. Aplikaci zubního těsnícího materiálu je nutné po určité době opakovat a pravidelně kontrolovat.
2) Fluoridové ošetření
Fluorid přestavuje minerál, který aktivně bojuje proti bakteriím a kyselinám, které jsou příčinou poškození skloviny. Fluorid bývá součástí obsahu zubní pasty. Některým pacientům bohužel fluorid získaný z pasty nestačí. Tito pacienti mohou navštívit svého zubního lékaře, který jim poskytne fluoridové ošetření zubů.
3) Antibakteriální léčba
V případě pacientů, u kterých problém se zubními kazy přetrvává, může zubní lékař doporučit antibakteriální léčbu jako je např. pravidelné užívání ústní vody. Antibakteriální léčbou dochází ke snížení počtu bakterií, které se vyskytují v puse.
V případě, kdy vám nepomáhají klasická doporučení od zubních lékařů, by stálo za zvážení, zda nevyzkoušet některou z výše uvedených metod.