“Zahradnická terapie”, neboli ušpinit si ruce v hlíně při práci na zahrádce je to nejvíc, co můžete po vystresovaném dni v práci udělat.
Pokud máte pocit, že vaše energetické hladiny klesají, nebo jste prostě příliš ve stresu z práce, naordinujte si práci na zahradě. Má to dvojí efekt. Nejenom, že budete čerpat energii ze zahradní terapie, ale získáte také novou dávku energie z potravin, které si vypěstujete.
Ukázalo se, že některá zelenina a bylinky obsahují antidepresivní složky a minerály, které mohou zlepšit váš špatný den, a dokonce pomáhají zmírnit plnohodnotné deprese.
1. Mangold
Proč byste ho měli jíst: Všechny typy mangoldu obsahují hořčík, živiny nezbytné biochemické reakce v mozku, které zvyšují hladinu energie. Ve skutečnosti je to tak, že nedostatek hořčíku je běžný u lidí s diagnózou klinické deprese.
Jak ho pěstovat: Mangold je vytrvalá plodina, která, pokud ji vysadíte v létě, bude růst až do začátku zimy. Vyberte na zahradě slunné místo. Přežije vám i ve stínu, ale na sluníčku bude mít bohatší úrodu. Nebo si vezměte květináč velký cca 30 x 30 cm a naplňte jej zeminou určenou pro zeleninu. Sázejte 2 až 3 semínka do jednoho květináče. Jakmile se objeví první listy, můžete sklízet, ale pozor, začněte z vnější strany, abyste nezahubili celou rostlinu.
2. Oregano
Proč byste ho měli jíst: Oregano je bohaté na kyselinu kávovou, quercetin a kyselinu rozmarýnovou, což jsou všechno složky, které fungují v boji proti depresi, únavě a úzkosti.
Jak ho pěstovat: oregano, stejně jako většina bylin, se pěstuje snadno. Kupte sazenice, zasaďte do květináče nebo do truhlíku o rozměru alespoň 30 cm, zalévejte jen občas podle potřeby, nechte vždy půdu vyschnout. Pokud má dost místa, může vyrůst docela rychle.
3. Cherry rajčátka
Proč byste je měli jíst: slupka rajčátek je bohatá na lykopen, což je rostlinná živina, která skutečně omezuje hromadění prozánětlivých látek spojených s depresí. Vzhledem k tomu, že lykopen je obsažen hlavně ve slupce, jsou cherry rajčátka nejlepší volbou, protože je jíte v celku, tj. dostanete tak do těla mnohem více lykopenu než když jíte rajčata v normální velikosti.
Jak je pěstovat: Cherry rajčátka můžete krásně pěstovat v truhlíku, budou produkovat více plodů než rajčata klasické velikosti. Truhlík by ale měl být dostatečně veliký – na 4 až 6 litrů. Umístěte ho na slunce. V červnu si kupte (nejlépe organické) sazenice a zasaďte je tak, aby první řada listů na stonku byla jen kousek nad zeminou. Než začnou sazenice plodit, může to trvat dva až tři měsíce, v závislosti na odrůdě.
4. Slunečnice
Proč byste ji měli jíst: Aminokyselina tryptofan ve slunečnicovém semínku podporuje produkci serotoninu v těle a tím také zlepšuje naši náladu. Neurotransmitery jsou látky přenášející nervové impulzy mezi nervovými buňkami v mozku. Hrají naprosto zásadní roli ve vytváření naší nálady a celkového pocitu duševní pohody. Serotonin je jeden z nejdůležitějších neurotransmiterů v našem těle. Při jeho uvolnění dochází k odbourávání pocitu napětí a přináší tak pocit klidu a spokojenosti. Některé syntetické léky pro léčbu deprese uměle vytváří vyšší hladinu serotoninu v těle. Zvýšení hladiny serotoninu se však dá dosáhnout i konzumací slunečnicových semínek – a navíc bez jakýchkoliv vedlejších účinků.
Jak ji pěstovat: Slunečnici zasaďte na slunném místě ideálně v severní části vaší zahrady, aby nebraly příliš mnoho sluníčka ostatním rostlinám, které také vyžadují slunce. Semínka zasaďte, až skončí mrazy. Ke konci léta květy začnou vadnout, hlavy plné semen dozrávají a svěsí se. Když semena začnou hnědnout, pověste je hlavou dolů na suché a dobře větrané místo, např. v garáži nebo podkroví, dokud nejsou slunečnice úplně suché. Pokud chcete slunečnici použít jako krmivo pro ptáky, uložte je do igelitového pytlíku, pokud je chcete jíst, tak je přes noc namočte do vody (může být slaná, pokud chcete slanou chuť), poté vysušte a vysypejte na plech a pečte po dobu 3 hodin při teplotě 200 °C.
5. Heřmánek
Proč byste ho měli pít: Heřmánek je jedna z bylin, která vám pomůže rychle usnout. Stejně jako oregano je bohatá na stres redukující kyselinu kávovou a quercetin, ale chutná mnohem lépe ve formě čaje. Připravte si před spaním lahodný čaj z vaší bylinkové zahrady. Květy heřmánku louhujte ve vroucí vodě po dobu asi 10 minut.
Jak ho pěstovat: Do čajů je nejlepší německý heřmánek, na rozdíl od jiných odrůd, které mohou chutnat hořce. Vzhledem k tomu, že heřmánek inklinuje k divokému růstu a roznese se vám po celé zahradě, je lepší ho zasadit do květináče. Stačí menší o velikosti 12 x 12 cm. Když zvolíte větší, bude větší úroda. Heřmánek má rád plné slunce a sázejte ho až později na jaře, kdy už nehrozí mrazy.
6. Pupalka
Proč byste ji měli jíst: Semena pupalky mají nejvyšší obsah tryptofanu, což znamená, že pupalka eliminuje vliv stresu a katecholaminů na organizmus. Na podzim, kdy květy dozrávají, se lusky začínají plnit semínky. Sklízejte je po troškách, rozemelte je a přidávejte do vašich oblíbených jídel.
Jak ji pěstovat: Pupalka má ráda sucho, takže se dá snadno pěstovat v květináči nebo v záhoně. Můžete si vybrat odrůdu s květy od světlé žluté po tmavě červenou. Zasévejte semínka po čtyřech. Začnou se klubat během 14 až 28 dnů.